M.A. Ford TIN COAT 2.3MM DIN 338DR
EDP: 77448
Sizes
| Diameter | 2.3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0906 |
| Shank Diameter | 2.3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 53mm |
| Length of Cut | 27mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 338 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



