M.A. Ford ALTIMA 3.40MM DIN 338
EDP: 77459
Sizes
| Diameter | 3.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1339 |
| Shank Diameter | 3.4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 39mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 338 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



