M.A. Ford 4.90 DIN 338 DRILL TIN
EDP: 75570
Sizes
| Diameter | 4.9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1929 |
| Shank Diameter | 4.9mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 86mm |
| Length of Cut | 52mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 338 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



