M.A. Ford 8.5MM DIN 338 DRL TIN
EDP: 75580
Sizes
| Diameter | 8.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3346 |
| Shank Diameter | 8.5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 117mm |
| Length of Cut | 75mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 338 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



