M.A. Ford 10.80MM DIN 338 ALTIMA
EDP: 77504
Sizes
| Diameter | 10.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4252 |
| Shank Diameter | 10.8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 142mm |
| Length of Cut | 94mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 338 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



