M.A. Ford 1.30MM DIN 6539 TIN
EDP: 75587
Sizes
| Diameter | 1.3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0511 |
| Shank Diameter | 1.3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 30mm |
| Length of Cut | 8mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 6539 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



