M.A. Ford 1.70MM DIN 6539 10% CARB
EDP: 26071
Sizes
| Diameter | 1.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0669 |
| Shank Diameter | 1.7mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 34mm |
| Length of Cut | 10mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 6539 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





