M.A. Ford 1.90MM DIN 6539 DRL TIN
EDP: 75598
Sizes
| Diameter | 1.9mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0748 |
| Shank Diameter | 1.9mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 36mm |
| Length of Cut | 11mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 6539 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



