M.A. Ford TIN 3.20MM DIN 6539
EDP: 75615
Sizes
| Diameter | 3.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1260 |
| Shank Diameter | 3.2mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 49mm |
| Length of Cut | 18mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 6539 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



