M.A. Ford TIN 9.50MM DRL DIN 6539
EDP: 75644
Sizes
| Diameter | 9.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3740 |
| Shank Diameter | 9.5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 84mm |
| Length of Cut | 40mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Specification | DIN 6539 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



