M.A. Ford 10.70MM DIN 6539 TICN
EDP: 75649
Sizes
| Diameter | 10.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4212 |
| Shank Diameter | 10.7mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 95mm |
| Length of Cut | 47mm |
| Included Angle | 118° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | TiCN |
| Specification | DIN 6539 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



