M.A. Ford 8.50MM FORDLUBE 3 FLUTE
EDP: 75723
Sizes
| Diameter | 8.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3346 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 103mm |
| Length of Cut | 61mm |
| Included Angle | 144° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | Fordlube |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |



