M.A. Ford 14.00MM ALTIMA 6 FLT DRL
EDP: 75750
Sizes
| Diameter | 14mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5512 |
| Shank Diameter | 14mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 124mm |
| Length of Cut | 77mm |
| Included Angle | 150° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |



