M.A. Ford 14.50MM ALTIMA 6 FLT DRL
EDP: 75752
Sizes
| Diameter | 14.5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5709 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 133mm |
| Length of Cut | 83mm |
| Included Angle | 150° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® AL |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 3 |



