M.A. Ford 0.8MM DGR DRILL COLLARED
EDP: 90920
Sizes
| Diameter | 0.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0315 |
| Shank Diameter | 3.175mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 3mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| End Grind | Drill |
| Type of Cut | Down Cut |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 7 |
| No. Flutes RH | 5 |


