M.A. Ford 5 MM DIA-GR ROUTER FISHT
EDP: 91102
Sizes
| Diameter | 5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1968 |
| Shank Diameter | 5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 51mm |
| Length of Cut | 16mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| End Grind | Fishtail |
| Type of Cut | Down Cut |
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 13 |
| No. Flutes RH | 11 |







