M.A. Ford TIN .0630 METRIC 1.60MM
EDP: 75779
Sizes
| Diameter | 1.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0630 |
| Shank Diameter | 1.47mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 9.5mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |



