M.A. Ford .1161 #METRIC# 2.95MM RE
EDP: 01418
Sizes
| Diameter | 2.95mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1161 |
| Shank Diameter | 2.84mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 64mm |
| Length of Cut | 16mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 4 |




