M.A. Ford 13.00MM REAMER TICN
EDP: 75903
Sizes
| Diameter | 13mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5118 |
| Shank Diameter | 12.83mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 38mm |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | TiCN |
| Specification | DIN 1420 H7 |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TrueSize® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 6 |



