M.A. Ford 5MM ENDMILL 0.25MM RAD
EDP: 27828
Sizes
| Diameter | 5mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1968 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 57mm |
| Length of Cut | 13mm |
| Neck Length | 16mm |
| Corner Radius | 0.25R |
Specifications
| Helix Angle | 40° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Blaze |
| End Grind | Corner Radius |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | TuffCut® XT |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |


