M.A. Ford 29705000M BUR ALTIMA 52
EDP: 16024
Sizes
| Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5000 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 53mm |
| Length of Cut | 6.35mm |
| Included Angle | 90° |
Specifications
| Coating | ALtima® Xtreme |
|---|---|
| Specification | SK- 5M |
| Type of Cut | Single |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 24 |






