M.A. Ford 1/2 90 DEG ANGLE TOOL
EDP: 75915
Sizes
| Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5000 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 53mm |
| Length of Cut | 6.35mm |
| Included Angle | 90° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SK- 5M Diam |
| Type of Cut | Std Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 19 |
| No. Flutes RH | 24 |







