M.A. Ford 7.80MM XD DEEP HOLE DRL
EDP: 04356
Sizes
| Diameter | 7.8mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3071 |
| Shank Diameter | 8mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 163mm |
| Length of Cut | 120mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


