M.A. Ford 3.0MM 3X COOLANT DRILL
EDP: 04400
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 57mm |
| Length of Cut | 16mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister XD® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


