M.A. Ford .40M CB-DRILL .190 FLU
EDP: 32133
Sizes
| Diameter | 0.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0157 |
| Shank Diameter | 3.175mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 4.8mm |
| Included Angle | 130° |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




