M.A. Ford 1.15MM X .400 FLT TIN
EDP: 76155
Sizes
| Diameter | 1.15mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0452 |
| Shank Diameter | 3.175mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 10.16mm |
| Included Angle | 130° |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | TiN |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |



