M.A. Ford 0.36MM X 4.80MM MICRO DR
EDP: 33920
Sizes
| Diameter | 0.36mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0142 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 4.8mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Micro-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




