M.A. Ford 0.44MM X 6.35MM MICRO DR
EDP: 33927
Sizes
| Diameter | 0.44mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0173 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 6.35mm |
| Included Angle | 135° |
Specifications
| Helix Angle | 12° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Micro-Tuff® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |




