M.A. Ford 3.30M CB-DR 165 .480 FL
EDP: 36009
Sizes
| Diameter | 3.3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1299 |
| Shank Diameter | 3.175mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 38mm |
| Length of Cut | 12.2mm |
| Included Angle | 165° |
Specifications
| Helix Angle | 35° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





