M.A. Ford 1.6MM CENTER
EDP: 40229
Sizes
| Diameter | 1.6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .0630 |
| Shank Diameter | 4mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 35.5mm |
| Included Angle | 60° |
Specifications
| Helix Angle | Straight |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Specification | DIN 333A |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





