M.A. Ford 10.00M NC SPOT DRILL 90
EDP: 40429
Sizes
| Diameter | 10mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3937 |
| Shank Diameter | 10mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 30mm |
| Included Angle | 90° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





