M.A. Ford 12.00M NC SPOT DRILL 90
EDP: 40433
Sizes
| Diameter | 12mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4724 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 39.5mm |
| Included Angle | 90° |
Specifications
| Helix Angle | 21° |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® GP |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |





