M.A. Ford 6MM CYL-FLAT FINE DI
EDP: 76323
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 50mm |
| Length of Cut | 16mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SA-1M-F Diam |
| Type of Cut | Fine Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 20 |
| No. Flutes RH | 25 |







