M.A. Ford SC-4M-F
EDP: 42233
Sizes
| Diameter | 11mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4331 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 70mm |
| Length of Cut | 25mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SC-4M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 30 |







