M.A. Ford 1/2 SPHERICAL FINE DI
EDP: 76378
Sizes
| Diameter | 12.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .5000 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 56mm |
| Length of Cut | 10mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SD-5M-F Diam |
| Type of Cut | Fine Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 28 |
| No. Flutes RH | 35 |








