M.A. Ford SM-1M-D CARBIDE BUR
EDP: 47013
Sizes
| Diameter | 6mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2362 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 50mm |
| Length of Cut | 12.7mm |
| Included Angle | 22° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SM-1M-D |
| Type of Cut | Double Cut |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 6 |
| No. Flutes RH | 16 |




