M.A. Ford SL-7M-F CARBIDE BUR
EDP: 48225
Sizes
| Diameter | 19mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .7480 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 86mm |
| Length of Cut | 39mm |
| Included Angle | 14° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SL-7M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 40 |






