M.A. Ford SH-6M-F CARBIDE BUR
EDP: 49177
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 81mm |
| Length of Cut | 36mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SH-6M-F |
| Type of Cut | Fine |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 40 |






