M.A. Ford 5FL 12MM 90 DEG CHF MILL
EDP: 35029
Sizes
| Diameter | 12mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .4724 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 83mm |
| Length of Cut | 5mm |
| Included Angle | 90° |
Specifications
| Coating | ALtima® Blaze |
|---|---|
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |









