M.A. Ford 5FL 16MM 90 DEG CHF MILL
EDP: 35030
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 92mm |
| Length of Cut | 6.875mm |
| Included Angle | 90° |
Specifications
| Coating | ALtima® Blaze |
|---|---|
| Country of Origin | USA |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 5 |







