M.A. Ford SA-43L76M-D CARBIDE BUR
EDP: 69804
Sizes
| Diameter | 3mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1181 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 76mm |
| Length of Cut | 14.3mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SA-43L76M-D |
| Type of Cut | Double Cut |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 5 |
| No. Flutes RH | 12 |






