M.A. Ford 1/4 CYL-FLAT STD DI
EDP: 76654
Sizes
| Diameter | 6.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2520 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 51mm |
| Length of Cut | 12.7mm |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SB-51M Diam |
| Type of Cut | Std Diamond |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 13 |
| No. Flutes RH | 16 |








