M.A. Ford 1/4 INVERT STD DI-EC
EDP: 76697
Sizes
| Diameter | 6.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2520 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 44mm |
| Length of Cut | 6.4mm |
| Included Angle | 10° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SN-51M EC Diam |
| Type of Cut | Std Diamond EC |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 13 |
| No. Flutes RH | 16 |







