M.A. Ford 1/4 INVERT FINE DI-EC
EDP: 76703
Sizes
| Diameter | 6.4mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2520 |
| Shank Diameter | 3mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 44mm |
| Length of Cut | 6.4mm |
| Included Angle | 10° |
Specifications
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Specification | SN-51M-F EC Diam |
| Type of Cut | Fine Diamond EC |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Edge Hog® |
| Material | Carbide |
| No. Flutes LH | 20 |
| No. Flutes RH | 25 |






