M.A. Ford 7/32 CXD 15X DEEP DRILL
EDP: 07453
Sizes
| Diameter | 7/32 |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2187 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 162mm |
| Length of Cut | 104mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


