M.A. Ford 5.2MM CXD 15X DEEP DRILL
EDP: 07450
Sizes
| Diameter | 5.2mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .2047 |
| Shank Diameter | 6mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 162mm |
| Length of Cut | 98mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


