M.A. Ford CXD 4.7MM 3X COOLANT DRL
EDP: 06805
Sizes
| Diameter | 4.7mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .1850 |
| Shank Diameter | 5mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 66mm |
| Length of Cut | 24mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


