M.A. Ford CXD 10.1MM 3X COOLANT
EDP: 06879
Sizes
| Diameter | 10.1mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .3976 |
| Shank Diameter | 12mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 102mm |
| Length of Cut | 55mm |
| Included Angle | 140°-142° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® Plus |
| Specification | DIN 6537 K |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


