M.A. Ford 16.0MM 5X HP SOLID DRILL
EDP: 21970
Sizes
| Diameter | 16mm |
|---|---|
| Diameter Decimal | .6299 |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Type | Straight |
| OAL | 133mm |
| Length of Cut | 83mm |
| Included Angle | 140° |
Specifications
| Helix Angle | 30° |
|---|---|
| Coating | ALtima® |
| Specification | DIN 6537 L |
| Country of Origin | USA |
| Trade Name | Twister® HPD |
| Material | Carbide |
| No. Flutes RH | 2 |


