Solid Carbide router, multi flute, burr pt, ESG coated
Specifications
| CUTTING DIA | 0.1250 in |
|---|---|
| LOC | 0.5000 in |
| SHK DIA | 0.1250 in |
| OAL | 1.5000 in |
| NO. FLUTES | MULTI |
| COATING | ESG |
| Point Style | BURR |
| Detail | The new High Performance Composite Router is designed for more efficient routing of composite materials, in both hand-fed and in CNC applications. Coated with AlTiN for increased tool life. |
| Application | Composite, Fiberglass |








